Değerli Taşlı Takılar

Değerli maden ya da taşlar, çok eski zamanlardan günümüze kadar bazen güzellik sektöründe bazen zenginlik ve bazen de şıklığın bir sembolü olarak kullanıldı. Yapılan araştırmalara göre gerçek manada kuyumculuk, ilk olarak Mezopotamya’da daha sonra Mısır’da ve ardından da Anadolu’da, M.Ö. 4. binyılın sonlarına doğru başlamıştır.

Değerli taşlar konusunda bir seçim yaparken kişilerin ilk olarak yapması gereken şey değerli taşlı takılar hakkında genel bir bilgi sahibi olmalarıdır. Bu sayede daha doğru seçimler yapmak kolay olacaktır.

Değerli-Taşlı-Takılar

Değerli Taşlar Nelerdir?

Genel olarak değerli taşlı takılar gösterişli bir dış görünümü olan ve parıltılı olan taşlardır. Durum bu şekilde olunca da günümüzde mücevher tasarımı yapan kişiler, tasarımlarında değerli taşlardan faydalanmaktadır. Değerli taşların özelliklerine bakıldığında ilk olarak kristal yapıda olmaları göze çarpar. Yine bu taşların ışık geçirgenliği ve ışığı doğrudan yansıtan yapıları vardır. Bundan dolayı da kimi değerli taşlara ışık altında bakıldığında, farklı renk yelpazelerinin olduğu görülecektir. Piyasa üzerinde sertlik derecesi yedi dereceden fazla olan taşlar değerli taş şeklinde geçer. Bu taşlara örnek vermek gerekirse; Elmas, yakut, pırlanta, topaz, zümrüt ve safir çoğu zaman takılarda kullanılan değerli taşlar arasında bulunur.

Nasıl Bir Seçim Yapılmalı?

Tabiatın en anlamlı hediyelerinden biri olan değerli taşlar hem şıklık hem de kalite anlayışıyla birlikte bir araya getirilerek alıcılarıyla buluşuyor. Ancak burada önemli olan şey bir seçim yaparken sadece dış görünümünü beğenerek almak değil, çeşitli noktalara dikkat ederek hareket etmek. Örneğin değerli taşlı takılar seçerken ilk düşünülecek şeylerden biri, takının hayat tarzınıza uygun olmasıdır. Eğer çok fazla gece davetlerine katılan biri değilseniz tercih ettiğiniz büyük taşlı, çok şık bir pırlanta takı yalnızca özel günler için sırasını bekler. Bundan dolayı daha gösterişsiz, az pırlantalı ve günlük yaşama daha uygun olan montürlü bir takı tercih edebilirsiniz.

Renk Uyumu

Takı seçiminde ten rengi baz alınarak bir tercih yapılması çok önemli olan konulardan biridir. Bunun için kişiler sadece bir gecelik bir davete göre karar vermemeli, daha sonraki zamanlarda da severek kullanabileceği değerli taşlı takılar seçmelidir. Bunun sebebi de pahalı tasarımlar olduğu için, sürekli bir takı değişiminin söz konusu olmamasıdır. Sarışın veya açık tenli olanlar beyaz pırlanta modellerine bakabilir. Yine esmer tenli olanlar da altın, yakut ya da zümrütlü olan takıları değerlendirebilirler.

Sertifika Sorgulama

Tavsiye edilen en önemli hususlardan biri de sertifikalı değerli taşlı takılar satan markaları tercih etmektir. Daha ekonomik fiyatlı oluşu sebebiyle ilgi çekici olsa da sertifikası olmayan herhangi bir takı satın almak daha ileriki zamanlarda sıkıntı oluşmasına sebebiyet verebilir. Çünkü takı sertifikası, elmas ya da diğer taşlı takıların değerinin doğruluğunu ispat eden ve olası bir tamiratta işleri daha pratik hale getiren bir belgedir.