Gümüş Nasıl Anlaşılır?

Son zamanlarda altın fiyatı dikkat çekse de gerçek gümüş de oldukça değerlidir ve birçok altın alıcısı da gümüş almaktadır. Tıpkı altın gibi, bir sürü sahte gümüş de vardır. Bu yazımızda sizlere, bir şeyin gerçek gümüş olup olmadığını veya gümüş nasıl anlaşılır konularına açıklık getireceğiz.

Eski hurda gümüşünüzün, bugünün gümüş pazarında ne kadar değerli olduğunu, gerçek gümüşü nasıl anlatacağınızı bilmek çok önemlidir. Pek çok insan, elindekilerin gümüş olduğundan emin değillerdir. Çünkü emin olmadıkları bir şeyin gerçek gümüş veya başka bir metal olduğunu bilmezler.

Sahte gümüş, diğer şeylerin yanı sıra gümüş kaplama olarak da adlandırılabilir. İkisi arasında kesinlikle büyük bir fark var. İkincisi, temelde değersizdir. Peki, gümüşün gerçek olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? İzleyeceğiniz ipuçları, gerçek gümüş mü yoksa sahte gümüş mü olduğunu nasıl anlatacağınızı gösterecektir.

Gerçek Gümüşün İpuçları Hakkında

Gümüş için işaretler,sterling kelimesiyle veya örneğin 92.5 veya 925 ayar gibi gümüşün saflığını belirten bir sayı ile damgalanabilir. Rakam, basitçe, gümüşün %92,5 saflıkta olması anlamına gelir. Gümüş nasıl anlaşılır derken üzerinde bulunan değer damgaları fikir sahibi olmaya yardımcı olacaktır. Gümüş damgasının yeri, söz konusu mücevher türüne bağlıdır. Gümüş kolyelerde, gümüş bilekliklerde ve gümüş halhallarda, tipik olarak bu işaretini takı üzerinde bulabilirsiniz. Gümüş yüzüklerde, damgasını hemen her zaman bandın içindedir.

Gümüş Saflığı Testi Hakkında

Piyasada çok fazla sahte gümüş olduğundan, otantik görünümlü bir damga her zaman bir şeyin gerçek gümüş olduğu anlamına gelmez. Gümüş takılarının veya ürünlerinin gerçek mi sahte mi olduğunu belirlemek için nitrik asit testi gerekebilir. Test etmek istediğiniz öğeyi hafifçe çizin ve ardından bir veya iki damla nitrik asit uygulayın. Sadece gümüş kaplamalı ürünler sıvının yeşile dönmesine neden olur. Maddenin gümüşü olması halinde sıvıda bulutlu gri bir renk görülecektir. Bu test ile gerçek gümüş nasıl anlaşılır konusunda detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Açık renkli, yumuşak bir bez kullanarak, öğeyi parlatıyormuş gibi ovalayın. Ovaladığınız kumaşta siyah lekeler görüyorsanız, öğe büyük olasılıkla gerçektir. Gerçek gümüş havaya maruz kaldığında kararır ve oksitlenir.

Sahte Gümüşler Eşyalar Hakkında

Gümüş eşyalarınıza yakından bakın, renklendirmeye dikkat edin. Gerçek bir gümüş ürün genellikle ton olarak daha az soğuktur ve gümüş kaplama ürünleri kadar parlak değildir. Maddenin üzerinde rengin dökülmüş gibi göründüğü alanlar varsa, o zaman madde gerçek gümüş değildir.

Maddenin paslanmaz çelikten yapıldığından şüpheleniyorsanız öğenin yakınında bir mıknatıs tutmayı deneyebilirsiniz. Mıknatıs çeliği çekilecek, fakat gümüşü çekmeyecektir. Bu tür uygulamalar,gümüş nasıl anlaşılır ipuçlarını size verecektir.

Gümüş çubuklarınızı ve madeni paralarınızı test etmenin nispeten kolay ve eğlenceli bir yolu, üzerlerine bir küp buz koymaktır. Oda sıcaklığında bile, otantik gümüş ürünler buzu aşırı hızlı bir oranda eritir. En iyi sonuçları elde etmek için, bakır, çelik veya alüminyum gibi farklı metal türlerinde ikinci bir küp eritmeyi deneyin.

Gümüş Yatırımı Hakkında

Gümüş, insan yapımı bir nesne değildir. Kendine özgü atomik özellikleri ile doğal olarak oluşan bir elementtir. Saf gümüş inanılmaz derecede hassastır ve yumuşaktır, bir çubuğu veya bozuk para şeklini tutmaya çok elverişli değildir. Bunun yerine, gümüş çubuklar ve madeni paralar alaşım olarak bilinen veya diğer metallerin harmanlanmasıdır. Yatırım amaçlı gümüş ürünler ince gümüşlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetinizi bu şekilde terk etmiyorsunuz değil mi?:(

En azından e-mail bilgilerinizi bizimle paylaşın. Belki size hoşunuza gidecek bir indirim kuponu yollayabiliriz...